Časté dotazy

Co je to povodňová prohlídka

Povodňová prohlídka je činnost, při které se zjišťuje, zda na vodních tocích, vodních dílech a v záplavových územích, popřípadě na objektech nebo zařízeních ležících v těchto územích nejsou závady, které by mohly zvýšit nebezpečí povodně nebo její následky.

Je povodňová prohlídka povinná?

Ano je povinná. Dle zákona č. 254/2001 Sb. o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon) se povodňové prohlídky organizují a provádějí je povodňové orgány podle povodňových plánů, a to nejméně jednou ročně.

Jaké jsou nejčastější zjištěné závady?

Mezi nejčastěji zjištěné závady a nedostatky patří zanesená koryta vodních toků, poškozené břehové opevnění a degradace břehů. Dále poškozené lávky a mosty, odplavitelný materiál v záplavovém území vodních toků, poškozené zařízení na vodních nádržích apod.

Proč má obec mít povodňovou prohlídku?

Díky provedené povodňové prohlídce jsou objeveny závady a možná rizika, která mohou způsobit zhoršení odtokových poměrů při povodních a obec přesně ví, kde a co má upravit. Zároveň slouží jako podklad správcům vodních toků pro opatření v povodí vodního toku.

Kdo je účastníkem povodňové prohlídky?

Mezi účastníky povodňové prohlídky patří předseda povodňové komise obce, zástupci správců vodních toků a zástupci příslušného vodoprávního úřadu. Nepřímými účastníky, jsou všichni majitelé pozemků a staveb, které zasahují nebo sousedí s vodním tokem.

Může starosta vyzvat občany k odstranění zjištěných závad?

Ano, můžete vyzvat majitele staveb a zařízení k odstranění předmětů a zařízení, které mohou způsobit zhoršení odtokových poměrů nebo ucpání koryta níže po toku. Pokud neuposlechnou výzvy ve stanovené lhůtě, uložíte takovou povinnost rozhodnutím.

Pomůže mi povodňová prohlídka při jednání se správci vodních toků?

Ano, díky zpracovanému zápisu budete mít podklad, který přesně dokumentuje aktuální stav vodních toků. Tento záznam vám poslouží jako pádný argument při budoucích jednáních např. o vyčištění koryta, sanaci břehové eroze apod.

Jak dlouho trvá zpracování povodňové prohlídky?

Terénní šetření při povodňové prohlídce zabere jeden až dva dny, v závislosti na rozsahu. Po terénním šetření domluvíme termín schůzky s ostatními účastníky. Povodňová prohlídka s účastníky poté zabere několik hodin v terénu. Zpracování zápisu trvá cca tři týdny.

Jak často by měla obec provádět povodňovou prohlídku?

Povodňová prohlídka by se měla dle zákona o vodách provádět každoročně, ideálně mimo vegetační období, z důvodu přehlednosti koryta. Prohlídka by měla být také provedena po větších povodňových událostech nebo zásazích do koryt toků.

Jaké náklady jsou spojeny s povodňovou prohlídkou?

Náklady závisí na rozsahu a délce povodňové prohlídky. Cena samotné prohlídky je obvykle stanovena dle velikosti a mírou rizika daného toku při povodních. Většinou cena začíná na nižších desetitisících Kč.

Prohlédněte si povodňovou prohlídku online

Povodňová prohlídka od ENVIPARTNER zpracovaná ve vlastní mapové aplikaci WEGAS.

Ukázka online